PRP جوانسازی
جوان سازی پوست با روش PRP:
کاربرد پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در جوان سازی پوست یک استراتژی درمانی نوین میباشد که براساس فاکتورهای رشد پایه ریزی شده است. در پی آر پی با استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتهای خون، فیبروپلاستها و سایر سلولهای بنیادی تحریک شده و فعالیت کلاژن سازی پوست به سلولهای جوانی باز میگردد.
پی آر پی موجب ضخامت بهتر پوست و الاستیته و اثر پرکنندگی متوسط  در تزریق داخل و زیردرم دارد و یک مایه مطمئن و طولانی مدت جهت جوانسازی پوست فراهم می کند.
در درمان از خون خود بیمار برای دوباره جوان سازی استفاده میشود و به این ترتیب هیچ خطر ابتلا به آلرژی وجود ندارد. اثر درمانی طولانی تری در مقایسه با تزریق اسید هیالورونیک و کلاژن که به بدن جذب میشود دارد. از دیگر ویژگی های آن این است که بدون نیاز به برش پوست انجام می گیرد(تورم معمولا در 2 تا 3 ساعت برطرف می شود). البته PRP  را میتوان به عنوان یک درمان کمکی همراه با روشهای دیگر مثل لیزر همراه نمود که ضمن افزایش اثرات روشهای یاد شده به کاهش عوارض کمک بسزایی میکند.
 
درمان چروک های صورت و گردن
یکی از کاربردهای PRP در جوانسازی و رفع چین و چروک های صورت، خط خنده و اطراف چشم و گردن می باشد. PRP باعث فعال شدن فیبروبلاست ها و کلاژن سازی و در نتیجه بافت سازی پوست می شود.
بدیهی است چروک های این نواحی با سلول ها و بافت های خود فرد، شروع به ترمیم و پرشدن کرده و نتیجه ارزشمند آن جوانسازی پوست و از بین بردن چروک های این نواحی خواهد بود.
 
 
درمان چروک های پشت دست
بهترین و کارآمدترین روش برای صاف کردن و پرکردن چروک های پشت دست ها که باعث پیرتر نشان دادن فرد می شود، PRP کردن این ناحیه است، زیرا با این روش در پشت دست فرد، بافت سازی، سلول سازی و جوانسازی صورت می گیرد.
 
درمان تیرگی، گودی و پف زیر چشم
درمان تیرگی، گودی و پف زیر چشم یکی از بهترین کاربردهای PRP بوده و شاید اگر اغراق نباشد، با یک بار PRP در ناحیه چشم، ترمیم، سلول سازی و بافت سازی در این ناحیه شروع شده و به طور فوق العاده ای باعث پرشدن گودی زیر چشم و از بین رفتن تیرگی و چروک های این ناحیه می گردد. در ترکیب با تزریق چربی باعث ماندگاری بیشتر چربی در بافت میشود .
 

PRP همراه با لیپوترانسفر
لیپوترانسفر روشی است که در آن سلول های چربی نواحی پهلو و شکم بیمار را به میزان لازم (حدود 20 الی 50 سی سی) خارج کرده و پس از جداسازی سلول های زنده چربی، آنها را به عنوان یک فیلر بیولوژیک مشتق از بدن خود فرد، به منظورم حجم دادن به ناحیه ای از بدن یا صورت، پرکردن نقص پوستی و اغلب با هدف جوانسازی صورت، در نواحی موردنظر تزریق می کنند. سلول های چربی را می توان با PRP مخلوط و سپس در محل های موردنظر تزریق نمود. این کار موجب تحریک رگ سازی شده و به تبع آن، منجر به زنده ماندن سلول های چربی و پیوند خوردن آنها با بافت های اطرافشان می شود. با این عمل ماندگاری نتایج دران، دو تا سه برابر افزایش یافته و نتایج حوصله زیباتر و ماندگارتر می شود.
 
روش:
حجم مشخصی از خون بیمار از ورید دست گرفته میشود وطی مراحلی این خون سانتریفیوژ شده و سرم حاوی مقادیر زیادی پلاکت، تهیه میگردد. این روش همانند مزوتراپی از تزریق این سرم به داخل پوست انجام میشود و درد بسیار کمی دارد. 
 
برنامه درمانی
تعداد جلسات و فواصل آنها بر حسب شرایط پوست تعیین می شود و ممکن است به ازاء هر بیمار بسیار متفاوتباشد. برای جوانسازی صورت، بر حسب سن، از یک تا چهار جلسه با فواصل دو الی شش ماه پیشنهاد می کنند 
افزودن چند جلسه مزوتراپی موجب اثربخشی بسیار بهتر درمان با PRP خواهد بود.
 
فاصله جوانسازی بر حسب سنین مختلف:
• قبل از سن 30 سال هر سه سال یک جلسه جهت پیشگیری و جوانسازی توصیه می شود.
• در سنین 30 الی 40 سال هر یک الی دو سال یک جلسه کافی است.
• در سنین 40 الی 50 سال سه جلسه درمان لازم است. به ترتیبی که جلسه دوم، 6 ماه بعد از جلسه اول و جلسه سوم 9 ماه بعد از جلسه دوم می باشد. درمان نگهدارنده هر 2 سال یکبار کافی است.
• در سنین بالای 50 سال نیز سه جلسه درمان لامز است. به ترتیبی که جلسه دوم 3 الی 6 ماه بعد از جلسه اول و جلسه سوم شش ماه بعد از جلسه دوم می باشد. درمان نگهدارنده هر سال یک بار کافی است.
به نظر می رسد پاسخ بیولوژیکی بیمار بهترین پارامتر برای تنظیم برنامه وی است.
کیفیت نتایج، علاوه بر اجرای صحیح و دقیسق درمان، با وضعیت واکنش های سلولی بیمار نیز در ارتباط است که به وسیله بیمار یا پزشک معالج قابل کنترل یا تنظیم نیست. بنابراین ممکن است در بیماران مشابه به نتایج متفاوتی دست یافت.

مراقبت های بعد از انجام PRP
1- موضع تزریق شده تا 24 ساعت شسته نشود
2- استفاده از کرم ضدآفتاب و اجتناب از تابش مستقیم آفتاب به مدت 2 هفته.
3- استفاده از کرم نگهدارنده روز و شب
4- استفاده از عینک آفتابی به مدت یک هفته

موارد منع انجام PRP
بهتر است در موارد زیر PRP انجام نشود:
• کانسرهای پوستی و سیستمیک
• بیماری های مزمن، دیابت درمان نشده و ایدز
• در موارد مصرف داروهای ضد انعقاد
• در طول درمان با استروئیدها و شیمی درمانی
• بیماری های خونی و اختلالات انعقادی
 
آمار میزان رضایتمندی از انجام PRP
طی مقالات تحقیق شده در مراکز معتبر آمریکا و اروپا در حدود 70 درصد PRP های انجام شده با رضایتمندی عالی و 20 درصد با رضایتمندی متوسط و 10 درصد افراد ناراضی بوده اند.
میزان رضایتمندی با تکرار انجام PRP و افزودن مزوتراپی قابل تغییر خواهد بود.
نکته مهم اینکه نتیجه گیری بهتر در تزریق PRP مستلزم انجام آن در مراکز معتبر و قابل اطمینان می باشد.
 
نتایج درمان با PRP
نتایج درمان معمولا بعد از 3 هفته به خوبی آشکار است اگر چه بهترین اثر آن را بعد از 3 ماه میتوانیم ببینیم. این روش عوارض لک، هیپرپیگمانتاسیون و اسکار را ندارد. هر 6 ماه یک بار تکرار آن برای جلوگیری ازتخریب کلاژن و الاستین پوست در اثر روند پیری یپوست، مورد نیاز است.
بطور کلی روند بازسازی پوست در طول 3 ماه پس از پروسه، ادامه دارد. پوست تحت درمان با این روش ،نیاز به 100 روز زمان دارد تا تحت تأثیر انرژی خورشیدی رسو ب کلاژن برای رسیدن به نتایج بافتشناسی آشکار انجام گیرد.
نتایج درمان در افراد مختلف متفاوت است که به وضعیت واکنشهای سلولی فرد بستگی دارد. افراد پیرتر افراد دارای بیماری های مزمن , سیگاری ها , افراد با تغذیه نامناسب , افرادی که دائما در معرض نور خورشید قرار دارند و افرادی که از پوست خود مراقبت نمیکنند نتایج ضعیفی میگیرند.
اکثر افراد فقط به یک جلسه درمان نیاز دارند ولی در بعضی افرادویا سنین بالاتر برای گرفتن نتایج بهتر  4-1 تزریق با فواصل چند ماهه لازم است .