prp اسکار آکنه و سوختگی

لک آکنه، نوعی از افزایش رنگدانه پوستی است و وقتی بر جای می ماند که جوش به مرحله پایانی خود رسیده است. اینها مسطح هستند و بر روی لایه های فوقانی پوست جای گرفته اند. لک آکنه دوام خیلی بیشتری از خود جوش دارد. بیمار در می یابد که این لک برای هفته ها یا ماهها پابرجاست.
 
جای جوش ها ( Acne Scars ) بسیار شبیه به لک های آکنه هستند. در واقع اسکارها هم نوعی افزایش رنگدانه هستند. تفاوت اصلی آن نسبت به لک ها این است که در این جا صدمه بیشتری به پوست و بافت های زیر جلدی وارد آمده است. بر خلاف لک ، اسکار محو نمی شود. آنها اغلب دائمی هستند، مگر اینکه درمان شوند.
 
اسکار های آکنه وقتی ایجاد می شوند که خود آکنه به کلاژن ( نوعی پروتئین رشته ای در پوست ) و پوست صدمه بزند. خوشبختانه، اسکار می تواند توسط ترکیبات پرکننده، ترکیبات شیمیایی، لیزردرمانی و پی آر پی درمان شود.
 
چه چیزی باعث لک آکنه و اسکار می شود؟
التهاب : التهاب باعث می شود بافت زمینه ای پوست آسیب ببیند و این آسیب می تواند منجر به اسکار شود.
از بین رفتن کلاژن و لایه های زیرین پوست (درم) : وقتی که درم و کلاژن آسیب ببیند، لک و اسکار می تواند تشکیل شود.
تولید کلاژن زیاد: هنگامی که پوست در پاسخ به جوش یا بریده شدن، تولید کلاژن بیش از حد بکند، بافت نابجایی تولید می شود که در اصطلاح عامه به آن گوشت اضافه می گویند.
 
درمان اسکار آکنه بوسیله پی آر پی PRP یک روش سازگار با بدن به معنای واقعی کلمه است. 
 
درواقع پلاسمای خون بیمار است که بوسیله روشهای خاصی غلظت پلاکت آن به 8-4 برابر مقدار اولیه افزایش داده شده است و چون پلاکت سلول ترمیم اصلی بدن است و حاوی فاکتورهای رشد فراوان است.
مقدار کمی از خون بیمار برای تولید پلاسمای غنی از پلاکت (PRP ) گرفته می شود. به محض فعال شدن، پی آر پی PRP از طریق سرنگ و سوزن های مخصوص به داخل پوست تزریق می شود.
 
زمانی که پی آر پی PRP  به عمق پوست مبتلا به اسکار آکنه نفوذ می کند پاسخ التیام بخشی زخم آغاز می گردد. پاسخ به پی آر پی PRP ، تکثیر کراتینوسیت و فیبروبلاست هاست که این خود تولید پوست جدید را تحریک می کند. 
 
جای جوش ها پس از چند روز از اولین درمان بهتر به نظر خواهند رسید و بهبود آنها برای چند ماه آینده ادامه خواهد یافت. در اسکار های آکنه شدید ممکن است نیاز به تعداد جلسه درمانی، بیشتری باشد.
پی آ رپی PRP علاوه بر درمان جای جوش، اگر آن را در موارد و محل مناسب به کار ببریم میتواند سبب جوانسازی و ترمیم بافت از طریق افزایش کلاژن ، الاستین، ماده بین سلولی ، رطوبت بخشی ، افزایش ضخامت پوست و افزایش عروق تغذیه کننده بافت شود و سالهاست که در رشته های مختلف پزشکی مثل جراحی فک و صورت ،قلب،ارتوپدی و روماتولوژی بکار می رودو نزدیک به یک دهه است که در زیبایی کاربرد دارد.ی آر پی PRP روشی ساده و راحت، همراه با دردی خفیف است. از بی حسی موضعی و سرما برای کاهش درد و راحتتر شدن درمان استفاده می شود.
در مطالعات اخیر ثابت شده است، PRP باعث درمان اسکار جراحی، سوختگی می شود؛ البته استفاده همزمان از سایر روش ها مانند لیزر N-lite و RF هم توصیه می گردد.
در حال حاضر به نظر می رسد PRP تا حد قابل قبولی بهبودی در زخم های وخیم ایجاد می کند. در سوختگی ها PRP با تحریک کردن پوست می تواند سبب تکثیر سلول ها شده و پوست اندازی را تسریع ببخشد.
 
مزایای PRP :
عدم انتقال بیماری های ویروسی و ایجاد واکنش های آلرژیک در فرد (زیرا محصول از خود بیمار تهیه می شود و به خودش تزریق می گردد).
استفاده از کیت های ویژه PRP فرایند انجام آن را بسیار آسان می نماید.
غیر تهاجمی و بی عارضه بودن
ماندگاری و اثرات طولانی مدت
پایین بودن هزینه های پرداختی توسط بیمار جهت انجام آن
عدم نیاز به بستری شدن و استراحت پس از انجام آن
بدون محدودیت بودن از نظر جنس و سن بیمار
بی دردی تزریق و امکان تحمل آن توسط بیمار