تزریق بوتاکس
چروکهای صورت به سه دسته تقسیم میشوند. دسته اول چروکهای فعال (Dynamic Wrinkle ) هستند که بدلیل وجود عضله در زیر آنها به وجود میآید.این خطوط نتیجه سالها خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت هستند. در مورد چروکهای فعال یعنی چین و چروک هایی که ارتباط مستقیم با حرکات عضلات صورت دارند ، به عنوان مثال چینهای افقی پیشانی ، چین اخم بین ابروها وچینهای دور چشم استفاده از بوتاکس بسیار موثر است. دسته دوم چروکهای غیر فعال (Static Wrinkles) هستند که بدلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم وکاهش بافت کلاژن پوست ایجاد میشود.این چروکها بهترین پاسخ را به لیزر فرکشنال میدهند. دسته سوم چروکهای کنار لب هستند که به دلیل عمق زیاد فقط باید از تزریق پرکنندهها مثل اسید هیالورونیکاستفاده کرد .تزریق بوتاکس و لیزر فرکشنال در این مورد بیاثر است. 
 

بی خطر بودن بوتاکس 
از آنجایی که بوتاکس در غلظت های زیاد دارویی قوی است، آن را در مقادیر کم به کار می برند تا کاملاٌ بی خطر باشد. پس از تزریق بوتوکس در عضله اثرات آن تا 48 ساعت بعد دیده نمی شود و گاهی اثر کامل آن ممکن است تا 2 هفته دیده نشود. مهم ترین علت بی خطر بودن بوتاکس برگشت کامل قدرت عضله با گذشت زمان است. پس از مدتی بدن مجدداٌ اقدام به ساخت ناقل های عصبی جدید می کند تا عضله تضعیف شده فعالیت خود را از سر گیرد. در مطالعات طولانی مدت صورت گرفته تاکنون هیچ عارضه طولانی مدتی از این دارو گزارش نشده است و هیچگونه عارضه ای در سایر ارگان ها و اعضای بدن در اثر بوتاکس های مورد تائید FDA دیده نشده است (بوتاکس های مورد تائید FDA عبارتند از Botox Cosmetic ساخت کارخانه آلرگان آمریکا که در ایران در دسترس نیست و دیسپورت ساخت Ipsenانگلستان و نورونوکس ساخت شرکت مدی توکس کره جنوبی که دارای مجوز وزارت بهداشت ایران نیز می باشند و در ایران در دسترس هستند ) . با توجه به عوارض مشاهده شده در اثر بوتاکس های تقلبی توصیه اکید می شود که از مصرف داروهای قاچاق فاقد مجوز وزارت بهداشت خودداری کنید . 

پیشینه استفاده از بوتاکس در زیبایی
برای اولین بار دکتر Jean ( چشم پزشک ونکووری) و همسرش  Alistar Carruthers (متخصص پوست) در سال 1988 از بوتاکس جهت از بین بردن خطوط صورت استفاده نمودند.
نتایج چشمگیری در رفع خطوط اخم و پیشانی و نیز خطوط پاکلاغی کنار چشم توسط بوتاکس گزارش شده است. به جز احساس ناراحتی در محل تزریق هیچ عارضه مهم دیگری توسط این پزشک گزارش نگردید.
 
کاربرد بوتاکس
بوتاکس علاوه بر جنبه استفاده در درمان برخی بیماریها (مانند درمان میگرن ) کاربردهای زیبایی زیر را نیز دارد:
• از بین بردن چین و چروک ها و خطوط عمیق چهره
• از بین بردن چروک اطراف چشم
• ازبین بردن خط اخم و خطوط پیشانی
• بالا بردن ابروها
• بالا بردن دم ابروها
 
سایر کاربردها
- در مبتلایان به میگرن تزریق بوتاکس باعث بهبود سردرد میگرنی شده است.
- در مبتلایان به اسپاسم اندام فوقانی بوتاکس برای درمان اسپاسم و سفتی عضلات آرنج و مچ و انگشتها مورد استفاده قرار می گیرد.
- برای درمان کجی گردن و دردهای گردن ناشی از سفتی بعضی از عضلات گردن نیز بوتاکس سودمند است.
- برای درمان اسپاسم عضلات چشم که منجر به استرابیسم یا لوچی چشم شده است و یا برای درمان اسپاسم پلک ها که بلفارواسپاسم نامیده می شود در افراد بالاتر از 12 سال قابل تزریق است.
 
موارد منع تزریق بوتاکس:
• حاملگی و شیر دهی
• واکسیناسیون در دو هفته اخیر
• بیماری MS و میاستنی گراویس
• بیماریهای قلبی و عروقی حاد
• ضعف ایمنی
 
مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس:
• لطفا تا 4ساعت پس از تزریق نخوابید.
• تا 72 ساعت پس از تزریق از ماساژ محل تزریق خوداری بفرمایید.
• سه روز قبل و بعد از تزریق ازمصرف قرصهای آسپرین و وارفارین خودداری فرمایید.

رفع خط اخم
به طور طبیعی با افزایش سن، تماس با نور آفتاب، قوه جاذبه و فعالیت عضلات صورت در اثر خندیدن، صحبت کردن، گریه کردن و اخم کردن، خطوط و چروک هایی در چهره ایجاد می شود. خط اخم بین ابروها در اثر فعالیت بیش از حد عضلات ابرو ایجاد می شود و در هنگام تمرکز معمولاٌ از این عضلات استفاده می شود. با کشیدن ابرو به سمت داخل فرد عصبانیت، اضطراب و کانفیوژن خود را نشان می دهد. تکرار این حالات باعث ایجاد خط اخم ماندگار حتی در مواقع عادی می شود. طبیعی کردن فعالیت بیش از حد عضلات ناحیه ابرو منجر به حذف این ظاهر عبوس می گردد.
 

رفع خطوط پر کلاغی دور چشم 

خطوط شعاعی کنار چشم ها که در اثر خندیدن، لبخند زدن یا جمع کردن چشم ها ایجاد می شود برای برخی از افراد بسیار نگران کننده است. در گذشته به علت قوی بودن عضلات ایجاد کننده این خطوط هیچ روش دارویی یا جراحی جهت رفع این مشکل وجود نداشت. حتی با انجام پیلینگ های شیمیایی عمیق یا لیزر این خطوط به سرعت بر می گشتند. امروزه بوتوکس با مهار فعالیت عضلات دور چشم به عنوان روش مؤثر جهت درمان این خطوط به کار می رود .  
 
رفع خطوط افقی پیشانی و بالا بردن ابروها
برخی از افراد از عضلات پیشانی خود برای بالا بردن ابرو یا حین صحبت کردن استفاده می کنند. غلظت کم دارو می تواند خطوط پیشانی را برطرف کند. این روش میتواند جایگزین روش جراحی بدون ایجاد اسکار محل جراحی باشد . از مزایای تزریق دارو در پیشانی بالا رفتن دم ابروها و افزایش فاصله ابرو از چشم است .
گاهی از بوتوکس جهت بهبود برخی خطوط پایین صورت و خطوط عمودی گردن استفاده می شود. از سایر موارد کاربرد بوتاکس رفع عضلات برجسته دور چشم ، خطوط روی بینی ، خطوط خنده و غم ، افتادگی نوک بینی ، لثه های هویدا ، خطوط دور دهان ، خطوط چانه ، گرگرفتگی بینی و صورت و … می باشد .
 
سایر کاربردهای بوتاکس
یکی از کاربردهای مهم این دارو درمان تعریق زیاد ( هیپرهیدروز) می باشد ؛ بیشترین کاربرد در درمان تعریق زیاد زیر بغل (آگزیلا) می باشد که از سال 2004 در آمریکا مجاز شده است . از بوتاکس جهت کاهش تعریق کف دست و کشاله ران نیز استفاده می شود . فواصل درمان معمولاٌ هر6 تا 12 ماه یکبار می باشد .