نخ PDO
روند پیر شدن نسوج صورت که در حوالی 30 سالگی آغاز می شود باعث معکوس شدن مثلث زیبایی صورت میشود. در نوجوانان تا سن 25 سالگی طرح شماتیک صورت به شکل مثلثی است که در راس آن رو به پایین و قاعده آن رو به بالا می باشد که به علت پر بودن نسخ نرم گونه ها و ساختمان های استخوانی صورت ایجاد می شود. به مرور زمان در اثر نیروی جاذبه و ضعف شدن نسج نرم و استخوان ها نسوج نرم به طرف پایین صورت کشیده شده و چین و چروک ظاهر میشود. با از بین رفتن ساختمان های حفاظتی پوست طرح شماتیک صورت به شکل مثلثی قرار میگیرد که قاعده آن رو به پایین و راس آن رو به بالا قرار دارد. بالا بردن نسخ نرم آویزان شده با نخهای مخصوص جراحی می تواند این روند را معکوس کرده و به تعویق بیاندازد.

این نخ چیست و چگونه عمل می کند؟
این عمل با استفاده از نخ های بالا برنده یا لیفتینگ انجام می شود بطور کلی به دو دسته ی قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم می شوند.
جنس نخ های جذبی که خواهان بیشتری دارد از PDO محلول (Polydioxanone) است که برای سال های سال در جراحی هایی همچون قلب مورد استفاده قرار گرفته است 
این نخ های قابل جذب در داخل یک سوزن قرار دارند و به وسیله آن در جای مورد نیاز وارد میشوند و سپس سوزن از پوست بیرون کشیده شده ولی نخ درون پوست با نهایت دقت جای گذاشته میشود بر روی این نخهای مخصوص ضایعات خار مانندی همانند پای حشرات وجود دارد .هنگامی که این نخها در نسج زیر جلد قرار داده میشوند خارهای آن در ساختمانهای عمقی پوست گیر افتاده و با ایجاد فیبروز(داربست حمایتی برای نسوج نرم زیرین ایجاد میکنند)،در نتیجه نسوج نرم بالا کشیده شده و در محل خود باقی می مانند نتیجه ظاهری چهره جوانتر،شادابتر وسرزنده تر میباشد که بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده است اگر چه تفاوت فورا آشکار است این نخ ها به نوبه خود تولید کلاژن، بافت پوست را بهبود بخشیده و عضلات صورت سفت تر، واز چین و چروک کاسته میشود بنابراین نتیجه نهایی بهتری بعد از چند هفته بعد به دنبال خواهد داشت، نخ ها به تذیرج در زیر پوست تحلیل میروند اما در این اثنا ساخت و ساز کلاژن فیبروبلاست و رگسازی را در پیرامون خود به شدت تحریک میکند و این ساخنارسازی باعث هموارتر براقتر شدن پوست محو چپن و چروک و ریزتر شدن منافذ صورت میشود.

از این نخ ها برای بالا بردن چه مناطقی میشود استفاده کرد؟
بسته به مناطق به درمان نخ ها با طول و ضخامت موضوع های مختلف استفاده می شود.
نخ ها انواع وطول و ضخامت های متفاوتی دارند نخ ها به دو دسته خار دار و بدون خار تقسیم میشود
نوع خاردار برای لیفتینگ صورت استفاده میشود.این خارهای نخ با اتصال به پوست باعث لیقینگ میگردد. نوع بدون خار صرفا جهت پر کردن جای خالی و یا جوانسازی استفاده میگردد. طول های کوتاهتر برای بالا کشیدن ابروها و از نخ های ضخیم تر و بلندتر برای رفع افتادگی قسمت تحتانی صورت و رفع خطوط خنده و یا افتادگی زاویه فک تحتانی و کل صورت و حتی افتادگی واژن نیز میشود استفاده کرد.

مزایای این تکنیک چیست؟
این تکنیک با تهاجم اندک شروع شده و سریعا بهبود یافته ونیاز به استراحت در منزل ندارد. این روش پس از تزریق بی حسی موضعی یا آرام بخش موضعی آغاز میشود.روش استاندارد حدود 20 – 30 دقیقه طول می کشد.
لیفتینگ با نخ بدون اینکه بیمار را با خطرات جراحی بزرگ مواجهه کند یا جوشگاه (اسکار قابل مشاهده) جا بگذارد باعث جوانتر به نظر رسیدن شخص میشود. اثر این روش نسبت به روشهای غیر جراحی همچون ار اف بسیار سریع است و میتوان تنها با یکبار انجام این کار نتایج ان را به وضوح دید.
عمل بالا بردن با نخ سریع، ایمن و راحت برای بیمار میباشد. هیچگونه برشی بر روی پوست برش داده نمیشود بنابراین جراحی ندارد و هیچ گونه نیازی به بیهوشی نیز ندارد. با این روش میتوان تا 10 سال جوانتر به نظر رسید بدون اینکه اسکاری روی پوست شما بماند و سریعا فعالیتهای روزانه را شروع خواهید کرد. اما ظرف 2 تا10 ماه آینده بهتر هم خواهند شد. که البته شروع و دوام اثر بستگی به افتادگی دارد.

نکته:
بالا بردن صورت با نخ را میتوان در ترکیب به عنوان مکمل سایر روش های جوانسازی و زیباسازی صورت به کار برد. مثلا میتوان در یک بیمار انتقال چربی، نوسازی سطح پوست، تزریق ژل یا مواد پرکننده، بوتاکس و ... را بالیفتینگ نخ تواما انجام داد.

مراقبت پس از عمل
تا 3 هفته پس از لیفتینگ با نخ بایستی فعالیتهای عضلات صورت کاهش داده شود. ورزش و ماساژ تا 1 ماه بعد ممنوع می باشد.
استفاده از یخ برای 2 ساعت اول پس از عمل باعث کاهش تورم میشود و در برخی از موارد درد یا تورم ممکن است رخ دهد، که می تواند با ضد درد خوراکی درمان می شود. حتی کبودی و تورم می تواند در برخی افراد ظاهر می شود با این حال، در چند روز فروکش خواهد کرد.